Zniżki ustawowe i handlowe – podstawowe różnice

Większość z nas, pasażerów, często korzysta z różnego rodzaju zniżek, oferowanych przez przewoźników lub dostępnych ustawowo. Dzięki nim przewozy pasażerskie są tańsze i dostępniejsze. Dowiedz się, jakie są różnice między tymi dwoma, odmiennymi rodzajami zniżek i z czego wynikają.

Skąd się wzięły zniżki ustawowe?

Transport publiczny nie jest zwykłą gałęzią biznesu, regulowaną wyłącznie przez niewidzialną rękę rynku. Dostęp do środków transportu umożliwia wielu osobom podjęcie pracy w odległych miejscowościach, dostęp do lepszej opieki zdrowotnej, udział w życiu kulturalnym i społecznym, napędza dziedziny gospodarki związane z turystyką i rekreacją oraz zwiększa szanse na edukację na wysokim poziomie osobom, które nie mieszkają w ośrodkach akademickich. Dlatego przewozy pasażerskie znajdują stale w kręgu oddziaływania państwa, które na wiele sposobów ingeruje w rynek udzielając zniżek ustawowych na wybranych typach tras oraz dla potrzebujących tego grup społecznych.

Czym są zniżki ustawowe?

Poprzez zniżki ustawowe państwo refunduje część kosztów przejazdu. W Polsce udzielenie zniżek ustawowych jest obowiązkowe dla wszystkich przewoźników prowadzących przewozy regularne. Przewoźnicy nie zawsze honorują uprawnienia do ulg ustawowych, mimo że wszyscy są do tego zobowiązani.  Bilet ulgowy w ramach zniżek ustawowych posiada zawsze taką samą, procentową wartość ulgi dla danej grupy.

Akceptacja ulg nie wiąże się dla przewoźników z dodatkowymi kosztami. Różnicę między ceną biletu normalnego i ulgowego pokrywa państwo  z pieniędzy podatników.

Podsumowując, cechami biletów ulgowych w ramach zniżek ustawowych są:

 • Stała wartość procentowa dla danej grupy uprawnionych pasażerów,
 • Są refundowane przez budżet państwa,
 • Obowiązują u wszystkich przewoźników, realizujących przewozy na wybranych typach tras
 • Nie występują na niektórych typach tras, np. na połączeniach ekspresowych
 • Obowiązują również na bilety online
 • Nie obowiązują na przewozy zagraniczne.

Najbardziej popularne ulgi ustawowe to ulga 49% przy zakupie biletów miesięcznych uczniowskich i studenckich, oraz ulgi ustawowe dla osób niepełnosprawnych przy zakupie biletów jednorazowych.

 

Zniżki handlowe na przewozy pasażerskie

 

Zniżki handlowe na bilety są ustalane dobrowolnie. Oznacza to, że każdy przewoźnik samodzielnie decyduje o ich wysokości oraz o tym na jakich trasach oraz dla jakich grup będą obowiązywały dane obniżki. Teoretycznie przewoźnik nie musi przyznawać żadnych zniżek handlowych na przewozy pasażerskie, w praktyce jednak na popularnych trasach ich stosowanie wymusza wolny rynek. Dzięki nim przewoźnik może też dotrzeć ze swoją ofertą do konkretnych grup pasażerów, np. studentów lub osób starszych. Zniżki handlowe często wprowadzane są czasowo na dane połączenie, lub do wyczerpania biletów promocyjnych. Zdarza się, że są dostępne tylko na bilety online lub tylko na przewozy zagraniczne.

Koszty zniżek handlowych w całości pokrywane są przez przewoźnika. Charakteryzują się poniższymi cechami:

 • Zależą wyłącznie od woli przewoźnika,
 • Mogą być przyznawane na dowolne połączenia, w tym na przewozy zagraniczne,
 • Mogą obowiązywać wyłącznie na bilety online, lub wyłącznie na bilety dostępne w kasie biletowej,
 • Zasady ich przyznawania oraz ich wysokość określa przewoźnik,
 • Są różne u każdego przewoźnika,
 • Zazwyczaj są ograniczone czasowo (obowiązują w określonym przedziale czasu).

 

Podsumowując, zniżki handlowe od ustawowych różnią się w wielu miejscach. Z punktu widzenia pasażera główną różnicą jest stałość zniżek i ich uniwersalność. Zniżki ustawowe występują w takim samym zakresie u każdego przewoźnika i rzadko ulegają zmianie, podczas gdy zniżki handlowe u każdego przewoźnika wyglądają trochę inaczej i w każdej chwili mogą się zmienić. Niezależnie od różnic (a może właśnie dzięki nim), obie formy zniżek sprawiają, że przewozy pasażerskie są tańsze i dostępniejsze. Czasami trzeba tylko poświęcić chwilę,  aby znaleźć najkorzystniejszy dla siebie bilet ulgowy.

zniżki na przewozy pasażerskie

Post Author: Redakcja

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

*