Urzędy Skarbowe zaczynają planować kontrole. Odpowiedź na pytanie czytelnika o bileterki w przewozie okazjonalnym

Kontrole Skarbowe

Docierają do nas wiadomości od przewoźników, że niektóre Urzędy Skarbowe – głównie w województwie małopolskim przeprowadzają kontrole. Sprawdzają fakt, czy mali przewoźnicy poprawnie wystawiają bilety i czy stosują kasy fiskalne o zastosowaniu specjalnym (bileterki) twierdząc, że wydruk na kasie fiskalne o nazwie bilet – 5 zł nie jest poprawny. Nie zawiera wszystkich informacji wymaganych prawem. Warto poznać przepisy i być przygotowanym na ewentualną kontrolę skarbową. Część przewoźników do tej pory nie wie, że ma obowiązek stosowania bileterek niezależnie od tego, czy ma podpisaną umowę z Urzędem Marszałkowskim i rozlicza ulgi, czy też nie.

Podstawa prawna:

Art. 111 pkt 3d ustawy z dnia 11 marca 2004 r. o podatku od towarów i usług (Dz. U. z 2016 r. poz. 710 z późn. zm.) stanowi:

W przypadku gdy dla danego rodzaju czynności, zgodnie z przepisami wydanymi na podstawie ust. 7a pkt 1, są przewidziane kasy rejestrujące o zastosowaniu specjalnym – podatnik jest obowiązany stosować te kasy.

Dla transportu pasażerskiego przewidziane są kasy o zastosowaniu specjalnym – są to bileterki. Używanie zwykłej kasy fiskalnej do sprzedaży biletów nie jest więc zgodne z prawem.

Nie jest to jedyny zapis prawny, który zobowiązuje firmy przewozowe do stosowania kas o zastosowaniu specjalnym. Więcej na ten temat pisaliśmy TUTAJ

Jakie kasy fiskalne w transporcie okazjonalnym?

W komentarzu pod jednym z naszych artykułów pojawiło się pytanie od czytelnika:

a czy okazjonalny przewóz osób również jest transportem pasażerskim i tu również konieczna jest kasa fiskalna o zastosowaniu specjalnym? (nie obsługuję żadnych stałych połączeń, nie sprzedaję biletów – każdy kurs, jego trasa i cena, jest ustalany indywidualnie) i jakie są sankcje za ew. brak „bileterki”.

Naszym zdaniem niestety w każdym przypadku w transporcie pasażerskim należy stosować kasy o zastosowaniu specjalnym z wyłączeniem przypadków opisanych w rozporządzeniu o zwolnieniach ze stosowania kas. Do wyjątków należy sprzedaż biletów kolejowych w pociągach i sprzedaż biletów w komunikacji miejskiej.

Jeśli jednak firma przewozowa prowadzi wyłącznie transport okazjonalny nie sprzedając biletów wg cennika, cena i trasa ustalane są indywidualnie, to obowiązek posiadania bileterki wydaje się nieco na wyrost. Z formalnego punktu widzenia każdy przewóz pasażerski powinien mieć kasę specjalną czyli bileterkę, tylko dlaczego prawo zobowiązuje firmy, które nie sprzedają biletów do posiadania bileterki.

Urzędy Skarbowe były tolerancyjne w zakresie stosowania kas fiskalnych o przeznaczeniu specjalnym w odniesieniu do przewozów okazjonalnych i według posiadanych przez nas informacji kontrole koncentrują się na tych firmach które sprzedają bilety i powinny mieć bileterki. Możemy tylko podpowiedzieć, że osoby które świadczą usługi transportu okazjonalnego mogą się bronić tym, że nie świadczą usług transportu pasażerskiego, do której nie trzeba specjalizowanego urządzenia fiskalnego),  ale świadczą  usługi wynajmu autobusu z kierowcą.

Powinno to nieco uspokoić naszego czytelnika, ponieważ formalne sankcje za brak odpowiedniej kasy fiskalnej są takie same jak za brak kasy fiskalnej i niepoprawne rozliczenia podatkowe w ogóle (grzywna, sankcja VAT w postaci dodatkowego obowiązku podatkowego, brak możliwości poprawnego  odliczenia i zwrotu VAT od zakupów).

O ile przewóz okazjonalny jest dość bezpieczny to nie można tego powiedzieć o małych firmach, które sprzedają w busach bilety na zwykłych kasach i  tym samym bardzo ryzykują podatkowo. Oczywiście tylko do czasu kontroli.

Post Author: Redakcja

Jedna myśl o “Urzędy Skarbowe zaczynają planować kontrole. Odpowiedź na pytanie czytelnika o bileterki w przewozie okazjonalnym

  • przewozyniemcy

    (13 lutego 2018 - 20:45)

    Witam Serdecznie,
    Prowadzę okazjonalny „Nie regularny” przewóz osób Polska Niemcy Holandia busami do 9 osób włącznie z kierowcą
    ceny mam stałe 300 zł za bilet i nie mam żadnych rabatów dla pasażerów ,jestem na vacie 23% ( 50% ) Nie na kilomerówce i cały czas mam zwykłą kasę ! Czy muszę zmienić kasę na Bileterkę czy nie ?

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

*