Ulgi ustawowe dla studentów

Czy studenci mogą skorzystać ze zniżek po ukończeniu 26 roku życia? Czy każdy student z legitymacją ISIC ma prawo do ulgi ustawowej? Czy zakup droższego biletu, niż wskazuje na to ulga, może wiązać się z nieprzyjemnymi konsekwencjami? Odpowiedzi na te pytania wcale nie są oczywiste.

Ulgi ustawowe dla studentów w komunikacji międzymiastowej

Ustawodawca przewidział w polskim prawie ulgi ustawowe dla studentów, którzy nie ukończyli 26 roku życia w wysokości 51% na bilety miesięczne. Ulgi dotyczą połączeń międzymiastowych normalnych, przyspieszonych i pośpiesznych, ale nie dotyczą ekspresowych, czyli takich, które posiadają nie więcej niż jeden przystanek w województwach, przez które przejeżdża autobus lub pociąg.

Co istotne, ulgi są ważne do dnia ukończenia 26. roku życia, czyli przestają być ważne już w dniu urodzin. Natomiast osobom, które ukończyły studia pierwszego stopnia zniżka przysługuje do dnia 31 października w roku ukończenia studiów.

Te same zniżki przysługują doktorantom do ukończenia 35 roku życia.

Zniżki w komunikacji miejskiej

Dodatkowo studenci mogą korzystać z ulg ustawowych na przejazdy w komunikacji miejskiej w wysokości 50% ceny biletu. Zgodnie z art. 188 ust 1 ustawy z dnia 27 lipca 2005 r. Prawo o szkolnictwie wyższym, (Dz. U. Nr 164, poz. 1365 z późn. zm.) przysługują one studentom niezależnie od wieku, a więc również po ukończeniu 26 roku życia.

Jakie dokumenty uprawniają do zniżki dla studentów?

Aby skorzystać z ulgi student musi posiadać ważną legitymację studencką. Jeśli na legitymacji nie jest wskazana data urodzenia, należy również mieć ze sobą dokument potwierdzający wiek. Ze zniżek mogą również korzystać obcokrajowcy lub polscy studenci studiujący zagranicą, legitymujący się legitymacją ISIC. Co istotne, zgodnie z prawem ze zniżek nie mogą skorzystać polscy studenci studiujący w Polsce, legitymujący się wyłącznie legitymacją ISIC – muszą posiadać legitymację polskiej uczelni.

Ulgi handlowe

Obok ulg ustawowych, przewoźnicy mogą zaproponować swoim klientom ulgi handlowe na własnych zasadach. Z punktu widzenia pasażera nie ma to wielkiego znaczenia, lecz dla właścicieli firm przewozowych, różnica między jedną ulgą, a drugą jest kolosalna. Przedsiębiorca otrzymuje bowiem zwrot wysokości zniżki za każdym razem, kiedy ktoś korzysta z ulgi ustawowej, natomiast nie otrzymuje takiego zwrotu w przypadku ulgi handlowej.

Dlatego przewoźnicy zwracają dużą uwagę na to, z jakich ulg korzystają pasażerowie. Zdarzają się sytuacje, w których kontroler ukarze pasażera mandatem za omyłkowy zakup droższego biletu z ulgą handlową, zamiast tańszego ze zniżką ustawową. Oczywiście może tak zrobić jedynie w sytuacji, w której pasażer zakupi bilet z ulgą handlową, która mu nie przysługuje.

Autobus

Post Author: Redakcja

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

*