Oprogramowanie do rozliczania ulg ustawowych – porównanie

Do prowadzenia sprzedaży biletów i rozliczania ulg ustawowych w transporcie osobowym potrzebna jest odpowiednia kasa fiskalna oraz oprogramowanie do tworzenia raportów. Obecnie są na rynku trzej wydawcy oprogramowania, oferujący produkty działające na różnych zasadach.

Pierwszym z nich jest firma Teroplan S.A. (która przejęła firmę Informica) z produktami PP-Bilety, Przewozy i Kasa Konduktorska – oprogramowanie to obsługuje tylko bilety jednorazowe i wymaga dodatkowego programu do obsługi biletów miesięcznych. Drugą firmą jest firma Infokub, która oferuje oprogramowanie Bilet-SQL i Dworzec-SQL do sprzedaży biletów miesięcznych i obsługi dworców – oprogramowanie to nie działa w autobusach. Trzecim producentem oprogramowania jest firma early2pay z produktami e-bileterka i e-dworzec, która reklamuje się hasłem „wszystkie kanały sprzedaży –autobus, dworzec, internet – w jednym systemie”.

Na dzień dzisiejszy są to jedyne aplikacje dostępne komercyjnie umożliwiające rozliczanie ulg ustawowych.

Aplikacje tego typu służą do obsługi systemu sprzedaży biletów oraz tworzenia rozkładów jazdy. Pozwalają na stworzenie bazy przystanków, definiowanie linii i kursów, przygotowywanie różnych wersji cenników, wprowadzanie zniżek handlowych, rozliczanie ulg ustawowych oraz przygotowywanie raportów i zestawień. Rozwiązania obu firm mają jednak inny model funkcjonowania.

Główne różnice:

Do rozliczania ulg ustawowych z biletów jednorazowych i miesięcznych w systemie Emar-Informica-Infokub potrzeba oprogramowania dwóch firm: Teroplan (dawniej Informica) i Infokub, potrzebne są też co najmniej dwa różne urządzenia fiskalne: kasa fiskalna do autobusu – Emar 105 i oddzielna drukarka do wydruku biletów miesięcznych.

W systemie e-dworzec i e-bileterka można drukować bilety miesięczne na jednej drukarce – bezpośrednio w autobusie lub w stacjonarnym punkcie sprzedaży. Mając bilet miesięczny z poprzedniego miesiąca wystarczy zeskanować kod wydrukowany na bilecie. System jest zintegrowany, nie ma konieczności wykupywania kilku różnych oprogramowań.

Kolejną różnicą między programami, jaka rzuca się w oczy, jest fakt dostępności systemu e-dworzec w chmurze. Pozawala to na korzystanie z niego na różnych urządzeniach i w wielu miejscach – systemy sprzedaży biletów w autobusie, na dworcu oraz poprzez stronę internetową są ze sobą w pełni zintegrowane (korzystają ze wspólnej bazy rozkładów jazdy i cen oraz mają jeden wspólny system raportowania).

Oprogramowanie PP-Bilety, Przewozy Pasażerskie, Bilet-SQL z założenia działają w ramach sieci lokalnej, istnieje jednak możliwość zamówienia dodatkowych programów, które umożliwiają synchronizację danych programu Kasa konduktorska pomiędzy oddziałami firmy nie połączonymi siecią lokalną lub jednoczesne podłączenie kilku programatorów Emar‑106/107 do jednego komputera i przypisanie ich do różnych programów.
Poniżej możemy porównać moduły oferowane przez obu producentów oprogramowania (dane od producentów):

tabela porównanie oprogramowania

Z powyższego zestawienia wynika, iż oprogramowanie e-dworzec jest od razu przystosowane do obsługi nowoczesnych kanałów sprzedaży, takich jak strona internetowa przewoźnika lub sprzedaż w autobusie za pomocą smartfonu lub tabletu (w tym biletów miesięcznych).
Z kolei programy PP-Bilety, Przewozy, Kasa konduktorska pozwalają na wdrożenie systemu EM-kart a do sprzedaży internetowej wymaga współpracy z systemem e-podróżnik.

System tak, ale z jakim urządzeniem fiskalnym ?
Istotną różnicą jest fakt, że oprogramowanie PP-Bilety/Przewozy/Kasa konduktorska/Bilet-SQL/Dworzec-SQL działa we współpracy z bileterkami firmy Emar, a e-bileterka i e-dworzec przeznaczone są na bileterki firmy POSNET (o obu drukarkach i różnicach między nimi pisaliśmy TUTAJ i TUTAJ).

Warto jednak zwrócić uwagę na to, który system lepiej odpowiada przewoźnikom. Po zapoznaniu się z działaniem obu systemów użytkownik sam może ocenić, który system jest prostszy w obsłudze, bardziej przejrzysty i intuicyjny.

Wiecej o programie e-dworzec można dowiedzieć się TUTAJ, (po skontaktowaniu się z producentem otrzymuje się uprawnienia do przeglądania wersji testowej), aplikację mobilną e-bileterka można testować w wersji demo w sklepie Google Play lub e-dworzec stacjonarny TUTAJ. O oprogramowaniu PP-Bilety/Przewozy/Kasa konduktorska można dowiedzieć się TUTAJ , a o oprogramowaniu Bilet-SQL/Dworzec-SQL TUTAJ.

Post Author: Redakcja

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

*