Najnowsze informacje odnośnie nowelizacji ustawy o PTZ

Wszyscy zastanawiają się co będzie z publicznym transportem zbiorowym, co dalej z ulgami ustawowymi. Setki przewoźników nie wiedzą, co stanie się z ich zezwoleniami na przewóz osób na liniach regularnych, które wygasają z końcem roku. Postanowiliśmy poszukać odpowiedzi u źródła, czyli w Ministerstwie Infrastruktury i Budownictwa. Mieliśmy nadzieję, że na trzy miesiące przed planowanymi zmianami uda nam się zdobyć konkretne informacje. Przecież zarówno przedsiębiorcy jak i wszystkie urzędy w kraju powinny wiedzieć co ich czeka.

Rozmowa z Ministerstwem

Jedyna konkretna i pewna informacja jaka została nam przekazana przez Ministerstwo brzmi tak: “Projekt ustawy o zmianie ustawy o publicznym transporcie zbiorowym znajduje się w uzgodnieniach wewnątrz resortowych”. Więcej pewnych informacji niestety nie otrzymaliśmy. Nie udało nam się poznać przybliżonego terminu uchwalenia ustawy. Dowiedzieliśmy się również, że na chwilę obecną, najbardziej prawdopodobnym scenariuszem jest przedłużenie aktualnego stanu o kolejny rok tj. do końca 2018 r. Jednak jeszcze raz warto podkreślić, że jest to tylko założenie na dzień 27 września 2017 r., które jeszcze nie zostało uchwalone i może się zmienić.

Rozmowy z Urzędami Marszałkowskimi

Postanowiliśmy więc zadzwonić do kilku Urzędów Marszałkowskich w Polsce i zapytać się jak radzą sobie w obecnej sytuacji, jakie informacje przekazują przewoźnikom i jaki jest plan działania na najbliższe tygodnie. Oto czego się dowiedzieliśmy.

Telefony do urzędów urywają się od kilku miesięcy, praktycznie codziennie ktoś dzwoni z pytaniem o zmiany w ustawie. Urzędnicy nie mają żadnych informacji, więc każą czekać. Urzędy Marszałkowskie, z którymi się kontaktowaliśmy ze względu na brak jednoznacznych wytycznych nie wyłaniają jeszcze operatorów publicznego transportu zbiorowego. Starają się do tego przygotować, ale nie podejmują konkretnych działań. Mają nadzieję, że na dniach sytuacja prawna się wyjaśni i będą mogli przekazać przewoźnikom informacje. Dla nich również najbardziej prawdopodobną wersją wydaje się ta, w której obecne zezwolenia na przewóz osób zostaną przedłużone o kolejny rok. W tym czasie nie powinno się również nic zmienić w kwestii rozliczania dopłat do biletów ulgowych.

Wysłaliśmy także pismo do Rzecznika Prasowego Ministerstwa Infrastruktury i Budownictwa. Odpowiedź opublikujemy na łamach naszego bloga.

Drodzy Przewoźnicy, jak to wygląda z waszej perspektywy? Czy w oczekiwaniu na zmiany wstrzymujecie ważne inwestycje? Czujecie, że rozwój waszych firm został zahamowany? Co sądzicie o planowanych zmianach? Wzbudzają w Was obawy, czy raczej uważacie je za dobry pomysł? Czekamy na Wasze komentarze.

Planujemy złożyć petycję do Ministra Infrastruktury i Budownictwa, w której chcemy prosić o przyspieszenie prac trwających nad ustawą o publicznym transporcie zbiorowym.

Rok 2018

Post Author: Redakcja

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

*