Dlaczego warto akceptować ulgi ustawowe?

Ulgi ustawowe to jeden z największych przywilejów, jakie przewoźnik może zaoferować swoim pasażerom. Jeśli to zrobi, to dzieci, funkcjonariusze publiczni, niepełnosprawni i inne wskazane w ustawie osoby będą mogły cieszyć się zniżkami od 37% do nawet 100%. Różnice w cenach biletów pokryje na koniec miesiąca właściwy urząd marszałkowski na podstawie zestawienia przesłanego przez przedsiębiorcę.

Klienci bardzo cenią sobie możliwość skorzystania z ulg i chętniej wsiadają do autobusu przewoźnika, który im to zaoferuje – szczególnie w przypadku biletów miesięcznych. Co więcej, obsługa ulg ustawowych zwiększa szanse, a nierzadko jest konieczna do wygrania wielu intratnych przetargów publicznych m.in. na dowóz dzieci do szkół. Statystyki pokazują, że wprowadzenie ulg ma znaczący wpływ na zwiększenie przychodów firmy.

Aby uzyskać ulgi ustawowe należy spełnić następujące warunki:

 • posiadać zezwolenie na wykonywanie regularnych przewozów osób w krajowym transporcie drogowym;
 • prowadzić sprzedaż biletów na specjalizowanej kasie fiskalnej – bileterce, która w pamięci fiskalnej zlicza wartość należnych przewoźnikowi dopłat. UWAGA: Rozliczanie ulg ustawowych ze zwykłej kasy fiskalnej jest bezprawne. Urząd Marszałkowskim może w takim przypadku zażądać zwrotu dotacji;
 • podpisać umowę z Urzędem Marszałkowskim (W przypadku przewozów realizowanych na trasach wykraczających poza obszar jednego województwa właściwy będzie urząd według miejsca zamieszkania lub siedziby przewoźnika. W przeciwnym przypadku, rozliczać będziemy się z urzędem według miejsca wykonywania przewozów).

Jeśli spełnimy wszystkie powyższe warunki urząd nie ma możliwości odmowy przyznania dopłat.

Co ciekawe, do niedawna przedsiębiorcy byli zmuszeni do korzystania z rozwiązań biletowych firm Emar i Informica, które z pozycji monopolisty ustalały warunki współpracy. Ich rozwiązania oparte o technologie sprzed kilkunastu lat w opinii wielu klientów są kłopotliwe w obsłudze i zbyt drogie. Z tego powodu wiele firm, szczególnie tych mniejszych wykonujących przejazdy busami, nie oferowało zniżek ustawowych.

W lutym 2016 na rynku pojawiła się nowa biletowa drukarka fiskalna Posnet Temo HS do zastosowania w autobusie. W październiku w ślad za nią poszły drukarki dworcowe: Trio oraz Nixdorf TH 230 tego samego producenta. Do drukarek przeznaczone są programy: e-bileterka dla kierowcy (do sprzedaży w autobusie) oraz e-dworzec stacjonarny (do sprzedaży na dworcu). Nowe rozwiązanie jest tańsze, a dodatkowo po raz pierwszy oferuje możliwość sprzedaży biletów miesięcznych w autobusie, co jest dużym ułatwieniem dla pasażerów.

W kolejnym artykule, który ukaże się wkrótce, opiszemy proces rozliczania Przewoźnika z Urzędem Marszałkowskim. Zapraszamy do odwiedzania bloga, komentowania i zadawania pytań.

Autobus

Post Author: Redakcja

Jedna myśl o “Dlaczego warto akceptować ulgi ustawowe?

 • marek.busik

  (12 listopada 2016 - 14:47)

  napiszcie co z ustawą o ulgach bo narazie będzie obowiązywać w 2017 a co dalej?
  jak zwykle nikt o tym nie mówi
  czy to ma zadziałać po jakimś kolorowym proteście?
  marek

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

*