Czy ulga ustawowa przysługuje mi w każdym autobusie i pociągu?

Zgodnie z polskim prawem wszyscy przewoźnicy prowadzący regularny przewóz osób są zobowiązani do udzielania ulg ustawowych. Mimo tego nie wszędzie i nie zawsze jesteśmy w stanie zakupić bilet ulgowy lub z niego skorzystać. Co ciekawe, w wielu przypadkach odmowa sprzedaży biletu ulgowego w kasie biletowej lub nie uznanie go przez konduktora jest zgodne z przepisami.

 

Komu przysługują ulgi ustawowe?

 

Należy zacząć od tego, że nie każdemu przysługują ulgi ustawowe na przewozy pasażerskie. Korzystać z nich mogą tylko osoby należące do określonych grup społecznych, oraz posiadające dokumenty, potwierdzające tą przynależność. Ulgi ustawowe (w różnej wysokości) przysługują między innymi osobom uczącym się, dzieciom i młodzieży, osobom niepełnosprawnym i ich opiekunom, emerytom i rencistom, kombatantom i cywilnym ofiarom działań wojennych, funkcjonariuszom wybranych służb państwowych, posłom i senatorom.

 

Kiedy przewoźnik nie może sprzedać biletu ulgowego z ulgą ustawową?

 

Przynależność do którejś z powyższych grup nie oznacza jednak, że zawsze i od każdego przewoźnika otrzymamy bilet ulgowy. Nie chodzi jednak o sytuację, w której przewoźnik nie chce uznać ulgi, ale o taką, w której nie może tego zrobić, ponieważ zabraniają mu tego odrębne przepisy.

Oczywistym i często komentowanym przykładem jest sytuacja, w której osoba ucząca się kończy 26 lat, tracąc tym samym prawo do otrzymania zniżki. Co ciekawe wiele osób źle interpretuje ten przepis i próbuje korzystać ze zniżek do ukończenia 27 roku życia, lub do końca roku, w którym kończy się 26 lat, podczas gdy zniżka faktycznie kończy się w przededniu 26 urodzin. Obowiązuje więc do dnia ukończenia 26 roku życia.

Mniej oczywistym przykładem jest bilet na autobus ekspresowy, czyli taki, który w każdym województwie, przez które przejeżdża, posiada nie więcej niż jeden przystanek. Ulgi obowiązują bowiem tylko na trasach zwykłych, przyśpieszonych i pospiesznych w komunikacji autobusowej i w komunikacji kolejowej. Zniżki nie obowiązują także na przejazdy międzynarodowe.

W kasie biletowej (lub od kierowcy) możemy nie otrzymać biletu ulgowego, jeśli nie mamy odpowiednich dokumentów. Należy pamiętać również o tym, że dokumenty muszą być ważne i aktualne, oraz zawierać wymagane przez prawo informacje i symbole. Jest to szczególnie ważne przy zakupie biletu ulgowego dla osoby niepełnosprawnej, gdyż taki dokument musi posiadać odpowiednie oznaczenia, określające rodzaj i stopień niepełnosprawności.

Warto zwrócić uwagę na fakt, iż osobną grupą zniżek są bilety ulgowe w komunikacji miejskiej. Od pozostałych różnią się tym, że ich wysokość ustalana jest przez każdą gminę lub miasto indywidualnie. Oznacza to, że jadąc do innego miasta możemy spotkać się ze zniżkami w komunikacji miejskiej o innej wysokości. Nie są to również zniżki ustawowe, chociaż są często z nimi mylone.

 

Czy przewoźnicy unikają przyznawania ulg ustawowych?

 

Ulgi ustawowe są obowiązkowe. Ci przewoźnicy, którzy nie honorują ulg ustawowych, a są do tego zobowiązani, łamią prawo. Narażają się na mandaty karne, a w skrajnym przypadku grozi im odebranie pozwolenia na przewozy regularne.

Ulgi ustawowe są refundowane z pieniędzy publicznych, więc ich akceptacja wiąże się dla przedsiębiorstwa transportowego wyłącznie z zyskami w postaci większej liczby pasażerów. Im tańszy bilet (więcej zniżek) tym więcej klientów ma przewoźnik.

Przewoźnicy, którzy nie stosują ulg argumentują, że wprowadzenie takich zniżek wiąże się dla nich z dużym wysiłkiem organizacyjnym oraz dodatkowymi kosztami rozliczeń z urzędami marszałkowskimi . Stosowanie zniżek wymaga bowiem prowadzenia dodatkowej dokumentacji, posiadania przystosowanego do tego celu oprogramowania i przeszkolonego personelu. Jest to oczywiście niezgodne z przepisami i pasażer może złożyć skargę na przewoźnika, który nie respektuje ulg ustawowych.

Zupełnie inną sytuacją jest natomiast zakup biletu ulgowego ze zniżką handlową. O różnicach między zniżkami handlowymi, a ustawowymi pisaliśmy już wcześniej, warto jednak przypomnieć w tym miejscu, że zniżki ustawowe nie łączą się ze zniżkami handlowymi.

Podsumowując – każde przedsiębiorstwo organizujące przewozy pasażerskie jest zobowiązane do udzielania ulg ustawowych.

Ulgi ustawowe w pociągu

Post Author: Redakcja

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

*